Opera dla o(d)pornych
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej i Radio Białystok zapraszają na cykl spotkań edukacyjnych "Opera dla o(d)pornych". Kolejne spotkanie odbędzie się 21 listopada.
- Operę trzeba uatrakcyjniać - opowiada Paweł Orski, reżyser operowy i publicysta. - Młodych nie przyciągniemy koturnowymi przedstawieniami Mozarta czy też „po bożemu” zrealizowanym spektaklem „Madame Butterfly”. Musimy mieć coś, co widza zainteresuje, wciągnie, pokaże zależność między jego światem a światem opery.
Pierwsze spotkanie z W.A.Mozartem w WSAP zaskoczyło 500 studentów i uczniów białostockich szkół średnich nowoczesnymi inscenizacjami wybitnego, a zarazem kontrowersyjnego amerykańskiego reżysera teatralnego Petera Sellarsa. Akcję Wesela Figara umieścił on na 52 piętrze nowojorskiego drapacza chmur, a Don Giovanniego w hiszpańskim Harlemie, także dzielnicy Nowego Jorku.
Paweł Orski, autor cyklu comiesięcznych otwartych spotkań Opera dla o(d)pornych, realizowanych we współpracy z Radiem Białystok w WSAP, barwnie i przystępnie odsłonił pierwsze tajniki świata opery.
We wtorek, 21 listopada o godz.14.00 kolejne spotkanie, tym razem ""Shakespeare w operze".
Wstęp wolny.
***
Podczas pierwszego spotkania Orski zaprezentował niekonwencjonalne inscenizacje dzieł operowych Wolfganga Amadeusza Mozarta w jubileuszowym roku 250. rocznicy śmierci salzburskiego geniusza.
Na przykładzie "Don Giovanniego", "Wesela Figara" i "Cosi fan tutte" zaprezentowane będą najciekawsze fragmenty - arie, duety i ensemble.
Starał się wspólnie z uczestnikami odpowiedzieć na pytania: czy Cosi fan tutte mogło wydarzyć się w amerykańskiej restauracji prowadzonej przez obrotną właścicielkę Despinę? Czy Wesele Figara pasuje do nowojorskiego Manhattanu? I czy czarnoskórzy bliźniacy w rolach Don Giovanniego i Leporella poradzą sobie z trzema wybuchowymi kobietami?
Organizatorzy mają nadzieję, że ta niekonwencjonalna forma prezentacji utworów operowych zainteresuje wielu niezwykle trudnym rodzajem sztuki, jakim jest opera. W ciągu 10 miesięcy odbędzie się 10 spotkań, w trakcie których przedstawionych zostanie 10 fragmentów największych dzieł operowych świata lub opery w całości. Audycja, która odbywać się będzie z udziałem publiczności w Audytorium Maius WSAP (nowy budynek uczelni, przy skrzyżowaniu ulic Plażowej i ks. S. Suchowolca) emitowana będzie w wymiarze 25 minut na antenie Radia
Białystok.
Organizatorzy chcą nie tylko popularyzować sztukę operową wśród słuchaczy, ale także przygotowanie ich do pełnego uczestniczenia w spektaklach Opery Podlaskiej.
***
Paweł Orski - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, Wydziału Wokalno - Aktorskiego, ukończył także staż dla menedżerów kultury w Heriot-Watt University w Edynburgu. Publicysta i recenzent współpracujący z fachowymi pismami brytyjskimi. Stale współpracujący z RMF FM Opera. W 1996 roku dyrektor Biura Prasowego Kraków 2000. W latach 1997-2001 kierował zespołem publicystyki kulturalnej, teatru i muzyki poważnej Telewizji Polskiej w Krakowie oraz odpowiadał za międzynarodowe koprodukcje telewizyjne. Sekretarz zarządu Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie. Od 6 lat dyrektor programowy cieszyńskiego festiwalu operowego „Viva il canto”. Reżyser spektakli operowych: „Trubadur”, „Tosca”, „ Dyrektor teatru”. Autor cyklu spotkań operowych w roku 2005 w Filharmonii Białostockiej.